تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
قاسمی: پرتاب ماهواره منافاتی با قطعنامه‌های سازمان ملل ندارد
پنجشنبه 27 دی 1397 - 12:02:58 |  حقوق بشر  > ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه ارتقای زیرساخت‌های اساسی کشور در حوزه‌های مختلف تلاش می‌کند تا بتواند در جایگاه واقعی خود قرار گیرد.
قاسمی: پرتاب ماهواره منافاتی با قطعنامه‌های سازمان ملل ندارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: پرتاب ماهواره‌های ایرانی هیچ منافاتی با قطعنامه‌های سازمان ملل ندارد و کاملاً غیر نظامی است.

بهرام قاسمی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره اظهارات اخیر مقامات آمریکایی و فرانسوی مبنی بر تعارض پرتاب ماهواره‌های ایرانی با قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل، گفت: سخنان بی جا و بی ربط وزیر خارجه آمریکا و مقامات فرانسوی را قویا محکوم می‌کنیم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در صحنه فناوری فضایی روی پای خود ایستاده است و در جهت رشد و توسعه کشور و استفاده بهینه از مزایای صنعت فضایی با تکیه بر توان ملی و امکانات بومی خود این راه را با جدیت و تمام توان ادامه خواهد داد.

قاسمی گفت: خوشبتانه دیروز گام بلندی در دو مرحله برداشتیم و توانستیم به پیشرفت‌های بسیار بزرگی نائل شویم البته در مرحله سوم با مشکلاتی مواجه شدیم که با شفافیت اعلام کردیم.


سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: این مشکلات در حوزه صنایع فضایی بسیار طبیعی است و بسیاری از قدرت‌های بزرگ که دهه‌ها روی چنین طرح‌هایی کار می‌کنند نیز گهگاهی در پرتاب ماهواره با مشکلات فنی و جزئی مواجه می‌شوند که با تلاش ایرانی‌ها در آینده‌ای نه چندان دور این مشکلات نیز برطرف می‌شود.

وی افزود: اقدام ایران در پرتاب ماهواره هیچ منافاتی با هیچ کدام از قطعنامه‌های سازمان ملل به ویژه قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد و این سخن برخی مقامات اروپایی و آمریکایی بی جاست.

قاسمی گفت: متاسفانه برخی در جهان از پیشرفت‌های علمی ایران نگرانند، گرچه دلیلی برای نگرانی وجود ندارد و این موضع گیری‌ها صرفا در راستای ایران هراسی شکل می‌گیرد.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه ارتقای زیرساخت‌های اساسی کشور در حوزه‌های مختلف تلاش می‌کند تا بتواند در جایگاه واقعی خود قرار گیرد.

قاسمی افزود: کاربرد این نوع ماهواره‌ها کاملا روشن و غیر نظامی و در حوزه مسائل هواشناسی و تغییرات اقلیمی است.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ شنبه 3 اسفند 1398 - 16:18:14 از آدرس: