تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
ایالت آیووا رکورد زد
پنجشنبه 27 دی 1397 - 12:07:59 |  حقوق بشر  > جهان

ایالت «آبووا» بدترین وضعیت را در میان ایالت‌های آمریکا از نظر عدم تناسب نژادی در نظام عدالت کیفری دارد و تحقیقات صورت گرفته در این زمینه نتایج تأسف‌باری را نشان می‌دهد.
ایالت آیووا رکورد زد

به گزارش میزان این یک موضوع جدید نیست که تعصب نژادی گسترده در سراسر آمریکا از گذشته تاکنون یک موضوع شناخته شده hست و ریشه در برخی از پیش‌فرض‌ها در گذشته و حال دارد.

بسیاری از سفیدپوستان در آمریکا اینگونه فکر می‌کنند که نژادپرستی موضوعی مربوط به گذشته بوده و در زندگی آن‌ها در دوران مدرن وجود ندارد، اما شواهدی که در ایالت آیووا طی سال ۲۰۱۸ جمع‌آوری شده نشان دهنده تداوم یکی از طولانی‌ترین و شنیع‌ترین روند‌ها در تاریخ آمریکا است.

بر اساس سرشماری‌های رسمی، سفیدپوستان ۹۱.۱ درصد از جمعیت آیووا و سیاه‌پوستان تنها ۳.۸ درصد از جمعیت این ایالت را تشکیل و می‌دهند با این وجود جدیدترین آمار اداره اصلاحات آیووا نشان می‌دهد که این بخش کوچک از جامعه آیووا ۲۶ درصد جمعیت زندان‌ها و ۱۸ درصد از جمعیت تحت نظارت عمومی را به خود اختصاص می‌دهند.

 

عدم تناسب نژادی در نظام عدالت کیفری آمریکا/آیووا رکورددار بدترین وضعیت

 

بر اساس این اطلاعات، احتمال این که یک فرد آمریکایی-آفریقایی تبار در آیووا تحت تعقیب قرار گیرد ۵ برابر یک سفید پوست است و احتمال اینکه زندانی شود ۷ برابر یک سفید پوست است.

بر اساس این تحقیق در صورتی که جرم صورت گرفته یکسان باشد احتمال اینکه یک شهروند سیاه‌پوست محکوم به حبس شود بیشتر است و این احتمال که یک سفید پوست در این شرایط عفو مشروط بگیرد زیاد است.

 

عدم تناسب نژادی در نظام عدالت کیفری آمریکا/آیووا رکورددار بدترین وضعیت

 

این موانع برای ورود دوباره به جامعه همواره در حال افزایش هستند و سیتم قضایی آمریکا به آن‌ها واقف است. علاوه بر این هزینه زندانی شدن یک فرد از نظر اخلاقی بسیار گزاف‌تر خواهد بود. واقعیت پنهان دیگری که وجود دارد این است که با وجود بازداشت شدن، تحت کنترل قرار گرفتن و زندانی شدن افراد رنگین‌پوست در آمریکا بیشتر است، اما این عدم تناسب به یک بسته شدن چشم بر روی واقعیت ختم می‌شود. ۲۰ تا ۲۵ درصد از مجرمان سفید پوست که سیستم قضایی آمریکا عقیده دارند باید حبس شوند، به تنبیهات کمتری در مقایسه با دیگر مجرمان محکوم می‌شوند.

 

عدم تناسب نژادی در نظام عدالت کیفری آمریکا/آیووا رکورددار بدترین وضعیت

 

این چرخه معیوب همچنان ادامه داشته و مجرمان رنگین پوست در ایالت آیووا هدف تنبیهات بیشتر و بی دلیلی از سوی نظام عدالت کیفری قرار می‌گیرند.

موضوع تبعیض و عدم تناسب نژادی تنها محدود به ایالت آیووا نبوده و تحقیقات صورت گرفته حاکی از آن است که این تبعیض و تعصب در بخش‌های مختلف نظام عدالت کیفری در سراسر آمریکا وجود دارد.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: میزان
چاپ شده در تاریخ دوشنبه 5 اسفند 1398 - 17:54:08 از آدرس: