تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
طرح سنای آمریکا برای سد راه عربستان در دستیابی به سلاح هسته‌ای
چهارشنبه 24 بهمن 1397 - 11:05:58 |  حقوق بشر  > جهان

اعضای جمهوری خواه و دموکرات مجلس سنای آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را مبنی بر ممنوعیت هرگونه قرار داد مبادله فناوری هسته‌ای میان این کشور و عربستان در این مجلس مطرح کردند.
طرح سنای آمریکا برای سد راه عربستان در دستیابی به سلاح هسته‌ای


به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، اعضای دو حزب جمهوری خواه و دموکرات مجلس سنای آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در این مجلس مطرح کردند که به موجب آن هرگونه توافقنامه همکاری هسته‌ای میان آمریکا و عربستان در زمینه غنی سازی اورانیوم یا پلوتونیوم تولید شده توسط رآکتورها ممنوع اعلام می‌شود. این دو مورد برای ساخت سلاح هسته‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این پیش‌نویس قطعنامه توسط جف مرکلی و اد مارکی دو سناتور دموکرات و رند پل، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی تهیه شده است و هنوز مشخص نیست که اکثر اعضای مجلس سنا از این پیش‌نویس حمایت کنند یا خیر.

این قطعنامه همچنین برای دولت آمریکا الزام آور نیست اما چنانچه مورد حمایت قویی قرار بگیرد نگرانی کنگره آمریکا نسبت به حمله عربستان به یمن و پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی را نشان می‌دهد.

این پیش‌نویس قطعنامه به منظور فشار بر دولت آمریکا مطرح شده تا توافقنامه‌های سختگیرانه‌تری را مطرح کند.

در همین راستا، جف مرکلی گفت: اگر عربستان به دنبال دستیابی به فناوری هسته‌ای است ضروری است که آن را به بالاترین استانداردهای منع گسترش سلاح هسته‌ای ملزم کنیم.

وی افزود: آمریکا نباید ناخواسته به توسعه سلاح‌های هسته‌ای برای یک طرف (عربستان) کمک کند که در صحنه جهانی بد عمل می‌کند.

محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی سال گذشته میلادی به شبکه سی بی اس گفته بود، اگر ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد عربستان نیز این کار را خواهد کرد.

وزیر انرژی آمریکا با مقامات سعودی درباره استفاده از تکنولوژی هسته‌ای آمریکا رایزنی می‌کند.

انتهای پیام


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایسنا
چاپ شده در تاریخ یکشنبه 17 آذر 1398 - 20:10:45 از آدرس: