تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
مقیمی: پیشگیری از وقوع جرم هدف اصلی پلیس امنیت اقتصادی است
دوشنبه 19 فروردین 1398 - 11:07:06 |  حقوق شهروندی

رئیس پلیس امنیت اقتصادی کشور گفت: پلیس امنیت اقتصادی تنها به دنبال مبارزه با جرایم اقتصادی نیست، قبل از اینکه فضای جرم به وجود بیاید در همان ابتدا با هشدارهای لازم پلیس امنیت اقتصادی هم وارد می شود.
مقیمی: پیشگیری از وقوع جرم هدف اصلی پلیس امنیت اقتصادی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار "محمدرضا مقیمی" درباره تشکیل پلیس امنیت اقتصادی اظهار داشت: در راستای اجرای فرامین مقام معظم رهبری در خصوص ورود موثر نیروی انتظامی به حوزه امنیت اقتصادی، مجوز ایجاد این پلیس توسط ستاد کل نیروهای مسلح به ناجا ابلاغ شد.

وی با تاکید براینکه ایجاد این پلیس موجب برقراری امنیت اقتصادی می‌شود، عنوان کرد: با توجه به اینکه حوزه اقتصادی دارای پیچیدگی و گستردگی است و مفاسد اقتصادی در آن رو به افزایش است این پلیس تخصصی تشکیل شد.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی کشور تاکید کرد: البته این پلیس تخصصی تنها به دنبال مبارزه با جرایم اقتصادی نیست، قبل از اینکه فضای جرم به وجود بیاید در همان ابتدا با هشدار و مشاوره‌هایی که به حوزه های اقتصادی می دهیم، پلیس امنیت اقتصادی هم وارد می شود.

سردار مقیمی تصریح کرد: در پلیس امنیت اقتصادی به دنبال این هستیم که با سیاست های جدید، طرح و برنامه ریزی، بیشتر به امور پیش بینی، کنترل، پیشگیری، شناسایی، مقابله، کشف فعالیت و جرایم اقتصادی بپردازیم؛ این پلیس تخصصی در سطح منطقه ای، ملی، فراملی، فضای مجازی و ... نظارت می‌کند.

وی ادامه داد: در تلاش هستیم با اقدامات عملیاتی و مناسب، فضایی به وجود آوریم که بتوانیم سیاست ها و طرح های لازم را ابلاغ و در جهت جلوگیری و کشف جرایم و مفاسد اقتصادی و در نهایت دستگیری مجرمان اقدام کنیم.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی کشور عنوان کرد: البته به تمامی دستورالعمل ها که با موضوعات اقتصادی در ارتباط هستند، نظارت و کنترل داریم.

سردار مقیمی گفت: با سازمان هایی که درگیر موضوعات اقتصادی هستند، از جمله گمرکات، مبادی مرزی و ... بیشتر در ارتباط هستیم.

وی خاطرنشان کرد: پلیس امنیت اقتصادی به دنبال توسعه روابط بین‌الملل، تبادل اطلاعات و بهره برداری از ظرفیت های بین المللی است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی کشور عنوان کرد: همچنین افرادی که در این پلیس تخصصی مشغول فعالیت هستند باید با دانش بین المللی آشنایی داشته باشند و ما نیز به دنبال ارتقای تخصص کارکنان برابر شاخص های بین المللی هستیم.

سردار مقیمی گفت: استقرار پلیس گمرک در مبادی رسمی کشور و کنترل بر فرآیندهای تجاری از جمله وظایف پلیس امنیت اقتصادی کشور است.      

وی افزود: تمام اموری که قرار است از سوی پلیس امنیت اقتصادی کشور مورد نظارت و کنترل قرار بگیرد در گذشته توسط پلیس اطلاعات، فاوا، اینترپل، آگاهی و پیشگیری انجام می شد این در حالی است که اکنون با کمی تغییرات و برای کنترل و نظارت بهتر و بیشتر پلیس امنیت اقتصادی تشکیل شده است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی کشور تصریح کرد: باید سعی ما بر این باشد لطمه ای بر امنیت اقتصادی وارد نشود، رونق اقتصادی به دنبال اقتصاد سالم به وجود می آید بنابراین با نظارت و کنترل باید به دنبال ایجاد کسب و کار حلال باشیم.

سردار مقیمی گفت: سیاست ها و اولویت های ما با اقتباس از فرمایشات مقام معظم رهبری، رئیس جمهور، هیئت دولت و به ویژه وزیر اقتصاد است.

وی با تاکید بر اینکه شناسایی جزو ماموریت های پلیس امنیت اقتصادی است، ادامه داد: در این حوزه باید با کنترل، نظارت و شناسایی از ورود مفسدان اقتصادی که سبب از بین بردن کسب و کار و درآمد حلال می شوند، جلوگیری کنیم.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی کشور گفت: این پلیس تخصصی با تقویت حوزه های اقتصادی به صورت ریشه ای به موضوعات کلان ورود پیدا می کند.

گفتنی است، تاکنون پلیس تخصصی تحت عنوان پلیس امنیت اقتصادی وجود نداشت و سردار مقیمی نخستین رئیس این یگان تخصصی از پلیس است که برخورد با جرایم اقتصادی از جمله مهم‌ترین وظایف آن است. سردار مقیمی تا پیش از این به عنوان رئیس پلیس آگاهی ناجا مشغول خدمت بود.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ پنجشنبه 19 تیر 1399 - 21:46:05 از آدرس: