تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
اعتصاب و تجمع زنان سوئیس در واکنش به نابرابری پرداخت‌ها
شنبه 25 خرداد 1398 - 10:59:24 |  حقوق بشر  > جهان

زنان سوئیسی در اعتراض به نابرابری پرداخت دستمزدها و شرایط کاری اعتصاب و تجمع کردند.
اعتصاب و تجمع زنان سوئیس در واکنش به نابرابری پرداخت‌ها

 

 

به گزارش  فارس، زنان سوئیسی در اعتراض به تبعیض و نابرابری پرداخت دستمزدها در شهرهای مختلف این کشور اعتصاب و تجمع کردند.

بنابر گزارش شبکه خبری دویچه‌وله، سوئیس یکی از کشورهای غربی است که رتبه بسیار پایینی در زمینه برابری دستمزد دارد. این اعتصاب که دیروز جمعه برگزار شد، نخستین اقدام از این دست طی ۲۸ سال گذشته بود.

همچنین تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف سوئیس برگزار شد. سازمان‌دهندگان اعلام کرده‌اند که صدها هزار نفر از زنان به خیابان‌های بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک از جمله، زوریخ، بازل، ژنو و لوزان  آمدند. در برن، قانونگذاران زن هم به این جنبش پیوستند.

 

 

در بیانیه‌ای که یکی از سازمان‌ها در این زمینه منتشر کرده آمده است: «روز چهاردهم ژوئن سال ۲۰۱۹،  در تاریخ معاصر سوئیس بزرگترین واقعه سیاسی را مشاهده کرد. در تمام روز، صدها هزار نفر از زنان در اعتصاب و اعتراض شرکت کردند».

تظاهرات‌ها و اعتصاب‌ در شهرهای مختلف به شکل‌های مختلف برگزار شد. در تمامی تظاهرات‌ها موضوع دستمزدها، زمان کار و احترام بیشترین مسائلی بود که به آن پرداخته شد. با زنان مهاجر به طور ویژه در این زمینه با تبعیض برخورد می‌شود.

در گزارش برابری جنسیتی که مجمع جهانی اقتصاد هر سال  منتشر می‌‌کند، سوئیس در رده بیستم قرار دارد، که نه‌تنها پس از کشورهای حوزه اسکاندیناوی قرار دارد بلکه از آلمان و فرانسه هم پایین‌تر است. این سازمان اعلام کرد که سوئیس در رده چهل و چهارم از لحاظ برابری دستمزد قرار دارد.

سوئیس از لحاظ هزینه‌های زندگی به ویژه در شهر زوریخ، یکی از گران‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود. با این حال، برخی گروه‌ها در زوریخ مدعی شده‌اند که حمایت از چنین اعتصابی به معنای نقض قانون بی‌طرفی سیاسی خواهد بود.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ شنبه 17 خرداد 1399 - 08:39:46 از آدرس: