تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
برجام دستاوردی مهم است؛ تمامی طرف‌ها تعهدات متقابل خود را اجرا کنند
سه شنبه 28 خرداد 1398 - 10:23:49 |  حقوق بشر  > جهان

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل در نشست مطبوعاتی هفتگی خود ضمن بیان این مطلب که برجام دستاوردی مهم در زمینه دیپلماسی و منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای است، از تمامی طرف‌ها خواستار عمل به تعهدات متقابل خود در توافق هسته‌ای شد.
برجام دستاوردی مهم است؛ تمامی طرف‌ها تعهدات متقابل خود را اجرا کنند

به گزارش میزان؛ «استفان دوژاریک» در نشست مطبوعاتی هفتگی خود در پاسخ به سؤالی که درباره موضع سازمان ملل در خصوص تصمیم ایران مبنی بر افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌ شده پرسیده شده بود گفت: من فکر می‌کنم، برای تأکید بر موضع اساسی دبیر کل که همواره گفته و می‌گوید این است که برجام دستاوردی بزرگ در زمینه منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای و در زمینه دیپلماسی است. این توافق به صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی منتهی شده است.

وی افزود: دبیر کل سازمان ملل از بیانیه سازمان انرژی اتمی ایران آگاه است. دبیر کل سازمان ملل ایران را ترغیب به ادامه اجرای تعهدات می‌کند و از تمامی طرف‌ها می‌خواهد تا به تعهدات متقابل خود در این توافق به طور کامل پایبند باشند و همچنین از دیگر کشورها نیز می‌خواهد تا از اجرای برجام حمایت کنند. از تمامی طرف‌ها می‌خواهد تا از هرگونه اقدامی که به تشدید تنش‌ها در منطقه منجر می‌شود خودداری کنند.

دوژاریک در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نمی‌خواهیم پیش‌بینی کنیم که چه اتفاقی روی می‌دهد. برجام، این قطعنامه مکانیسم‌های دارد که پابرجا هستند و این بر عهده شورای امنیت است تا بر پایه قطعنامه عمل کند. برای ما، ما هنوز معتقدیم که برجام حائز اهمیت است. ما همچنین معتقدیم تمامی طرف‌ها نباید اقداماتی را انجام دهند که به افزایش تنش‌ها منجر شود.

روز دوشنبه «بهروز کمالوندی»، سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: بعد از شروع فرصت دو ماهه به اروپا برای اجرای تعهدات برجامی، سازمان انرژی اتمی تولید اورانیوم را ۴ برابر کرد و این تولید مجددا در روز‌های اخیر افزایش یافت و از امروز شمارش معکوس ده روزه ما برای ۲۷ ژوئن (۶ تیر) آغاز شده که ما از سقف ۳۰۰ کیلو عبور کنیم.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ سه شنبه 13 خرداد 1399 - 21:26:55 از آدرس: