تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
جلسه کنگره آمریکا با موضوع وضعیت غیرانسانی بازداشتگاه‌های مرزی
پنجشنبه 20 تیر 1398 - 15:19:14 |  حقوق بشر  > جهان

یک زن مهاجر اهل «گواتمالا» طی جلسه‌ای به کنگره گفت که دختر خردسالش در اردوگاه مرزی آمریکا بر اثر ابتلا به عفونت ویروسی ریه، جان خود را از دست داده است.
جلسه کنگره آمریکا با موضوع وضعیت غیرانسانی بازداشتگاه‌های مرزی

به گزارش فارس، نمایندگان کنگره آمریکا اخیرا در نشستی به بررسی وضعیت بازداشتگاه‌های مرزی این کشور پرداخته و به صحبت‌های برخی از افرادی که در این مراکز حضور داشته‌اند، گوش دادند.

از جمله این افراد، یک مادر گواتمالایی بود که در خصوص وضعیت «اسفناک» اردوگاه‌های مرزی آمریکا گفت که دختر خردسالش در بازداشتگاه‌های پناهجویان آمریکا به عفونت ویروسی ریه مبتلا شد و جان خود را از دست داد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه الجزیره، در این جلسه عنوان شد که تاکنون چندین کودک مهاجر در بازداشت نیروهای مرزی آمریکا به واسطه وضعیت نامناسب این اردوگاه‌های مرزی و عدم دسترسی به امکانات بهداشتی، جان خود را از دست داده‌اند.

در هفته‌های اخیر، گزارش‌های گوناگونی از وضعیت بسیار غم‌انگیز پناهجویان در بازداشت مرزی آمریکا منتشر شده به طوریکه «میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، وضعیت این اردوگاه‌های مرزی را شوکه کننده خوانده است.

بازرسان دادستانی کل وزارت امنیت داخلی آمریکا اخیراً گزارشی از وضعیت برخورد نامناسب مأموران اداره گمرک و محافظت مرزی این کشور با پناهجویان در اردوگاه‌های مرزی آمریکا منتشر کرده‌اند که در آن آمده است که مأموران گشت مرزی این کشور، مهاجران را در نزدیکی منطقه «ریو گراند والی» وادار می‌کنند در اتاق‌هایی که ظرفیت‌ آن اشباع شده است، مستقر شوند.

جدیدترین یافته‌های بازرسان مستقل حاکی از آن است که اکثر کودکان مهاجر در پناهگاه‌هایی که مختص کودکان است نگهداری می‌شوند و دسترسی به حمام ندارند و حتی اجازه تعویض لباس هم به آنها داده نمی‌شود.

این گزارش‌ها بر وضعیت بسیار وخیم کودکان در اردوگاه‌های مرزی آمریکا اشاره کرده است و در یکی از این موارد آمده است که 50 کودک مهاجر زیر هفت سال که بدون والدین خود سفر کرده بودند در بازداشتگاه مرزی آمریکا محبوس شدند و بیش از دو هفته انتظار کشیدند تا به یک پناهگاه بزرگتر منتقل شوند.

نمایندگان دموکرات آمریکا به شدت از سیاست‌های دولت ترامپ در قبال پناهجویان انتقاد دارند و «الکساندریا اوکاسیو کورتز» جوانترین نماینده دموکرات کنگره آمریکا، هفته گذشته بعد از بازدید از یکی از مراکز بازداشت مهاجران در «تگزاس»، اوضاع پناهجویان را «هولناک» توصیف کرد.

کورتز گزارش داد که کارکنان اداره گمرک و محافظت مرزی، زنان را در سلول‌هایی بدون آب نگه می‌دارند و به آنها می‌گفتند که باید از آب توالت برای آشامیدن استفاده کنند و تصریح کرد، فقط کودکان نبودند بلکه همه از آب توالت برای آشامیدن استفاده می‌کردند و مأموران گمرک آمریکا مقابل اعضای کنگره به آنها می‌خندیدند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ پنجشنبه 21 آذر 1398 - 23:24:31 از آدرس: