تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
ترفند شکست خورده آمریکا
سه شنبه 22 مرداد 1398 - 09:48:33 |  حقوق بشر  > جهان

معامله قرن یا همان طرح به اصطلاح صلح دولت آمریکا در موضوع رژیم صهیونیستی و فلسطین که در همان بدو انتشار با شکست مواجه شد، برگ دیگری از سیاست خارجی شکست خورده کاخ سفید است.
 ترفند شکست خورده آمریکا

به گزارش میزان؛ حمایت دولت‌های مختلف آمریکا از رژیم صهیونیستی و جنایات آنان علیه مردم فلسطین به ویژه در سال‌های اخیر از شکل پنهان و در لفافه خود درآمده و به صورت سیاست‌های اصلی دولت آمریکا نمایان شده است؛ سیاست‌هایی که با در بسته مقاومت مردم فلسطین مواجه شده‎اند.

مُهر تایید دولت آمریکا بر جنایات چندین دهه‌ای رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان، با تدوین طرح به اصطلاح صلح "معامله قرن" توسط «جرد کوشنر» داماد و مشاور ارشد «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و «جیسون گرین بلات» نماینده ویژه آمریکا در امور خاورمیانه زده شد. انتشار این طرح که در ۲ سال گذشته هر بار به دلیل فراهم شدن فرصت مناسب به تعویق می‌افتاد، در نهایت به صورت ناقص در پی شکست «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در تشکیل کابینه منتشر شد.
 
شکست کنفرانس اقتصادی «منامه» که به منظور ارائه بخش نخست و اقتصادی این طرح برگزار شده بود، سبب شد تا مسئولان آمریکایی در تلاش برای احیای این طرح دست به اقدامات دیگری دست بزنند که از جمله آن‌ها می‌توان به سفر منطقه‌ای سه روزه کوشنر، گرین بلات، «برایان هوک» رئیس گروه اقدام علیه ایران و «آوی برکویتز» دستیار ارشد کوشنر به عربستان، اردن، سرزمین‌های اشغالی، مصر و مراکش با هدف بررسی شرایط تحقق معامله قرن اشاره کرد. زمزمه‌هایی نیز مبنی بر برگزاری نشستی با حضور سران عربی در «کمپ دیوید» در ماه سپتامبر برای رونمایی از این طرح بدون حضور نتانیاهو و برگزاری نشست دوم اقتصادی در امارات بعد از عید قربان به گوش می‌رسد.
 

معامله قرن که براساس گزارش‌های منتشر شده کاملا جانبدارانه طراحی و تدوین شده، علاوه بر نقایص فراوان در موارد مختلف، فلسطینیان را از داشتن نیرو‌های مسلح محروم کرده و قدس را متعلق به اشغالگران دانسته است. ضمن این که علاوه بر خلع سلاح حماس، برنامه‌ای برای عقب نشینی رژیم صهیونیستی به مرز‌های پیش از ۱۹۶۷ را در بر نمی‌گیرد.

مخالفت فلسطینیان با این طرح و مقاومت جانانه آنان در برابر اشغالگری‌های صهیونیست‌ها در سال‌های اخیر و رشد و توسعه توان نظامی آنان از جمله موانع مهم در مقابل زیاده خواهی‌های اشغالگران بوده است.
 
دولت ترامپ که در عرصه سیاست خارجی همواره با شکست روبرو بوده با تشدید تلاش‌ها در این موضوع سعی دارد از آن به عنوان دستاوردی مهم در کمپین انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ استفاده کند. از سوی دیگر نتانیاهو برای اجتناب از شکست دور گذشته ایجاد ائتلاف برای تشکیل کابینه به موفقیت این طرح چشم دوخته است.

با وجود تلاش‌های مکرر دولت آمریکا برای عملی کردن این برنامه به اصطلاح صلح، سرنوشت این طرح همچنان بسیار مبهم است. باید توجه داشت که با توجه به مخالفت و مقاومت مردم و سازمان‌های مقاومت فلسطینی در مقابل رژیم صهیونیستی، شکست این ترفند که به جای حل مسئله قصد دارد فلسطین را کاملا حذف کند، قابل پیش بینی است.

با این وجود بررسی سناریو‌های احتمالی لازم به نظر می‌رسد:

- شکست معامله قرن. براساس این سناریو معامله قرن که اساسا طرحی جانبدارانه بوده و پیش‌تر با اقدامات حمایتی واشنگتن از رژیم صهیونیستی مورد تایید قرار گرفته، سبب شده تا خوش بین‌ترین گروه‌های فلسطینی هم از آن اجتناب کنند.
 
 
- دادن امتیاز به فلسطین و کشور‌های عربی و اجرایی کردن طرح معامله قرن. این سناریو اجتناب آمریکا و رژیم صهیونیستی از اصرار بر موارد حساسیت زا را مطرح می‌کند.

- موفقیت معامله قرن با اجبار نظامی آمریکا و رژیم صهیونیستی.

اما دلایلی که سناریوی نخست را از قوت و قدرت اجرایی شدن بیشتری بهره مند می‌کند، عبارتند از:

- مخالفت یکپارچه گروه‌های فلسطینی با این طرح
- توانایی و قدرت بالای گروه‌های فلسطینی
- مخالفت کشور‌های عربی با این طرح
- بی اعتمادی به پایبندی آمریکا به تعهدات خود.

البته بسط یکپارچگی و وحدت ملی در فلسطین و متمرکز کردن تمامی توانایی‌ها و ظرفیت‌ها برای خنثی کردن توطئه‎ها، ترغیب سازمان‎ها، گروه‌ها و جوامع بین المللی برای حمایت از مردم فلسطین و اقداماتی از این دست این روند را تسهیل می‌کند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ یکشنبه 18 خرداد 1399 - 01:08:26 از آدرس: