تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
مبارزه با فساد دقیق ترین معنای حقوق شهروندی
یکشنبه 31 شهریور 1398 - 11:20:11 |  حقوق شهروندی

حسام الدین برومند


واقعیت تلخی وجود دارد که بعضا معنای واقعی و اصلی برخی مفاهیم به انحراف کشیده می شود. یکی از آن مفاهیم، مظلومیت حقوق شهروندی است.  مقوله حقوق شهروندی و روایت آن ، تاکنون عمدتا از سوی سکولارها، روشنفکر نمایان، برخی مدعیان اصلاح طلبی و اصحاب فتنه و برخی مسئولان دولتی مصادره به مطلوب شده  است و غالبا نیز متاسفانه در این زمینه درپازل دشمن حرکت کرده اند  و حتی  بخشی از افراد و چهره هایی که در داخل مدعی حقوق شهروندی می شوند و از به اصطلاح حقوق مردم دم می زنند ؛ عمدتا سابقه حرکت در منافع حزبی  و جناحی و قبیلگی سیاسی را در کارنامه خود دارند. از همین روی؛ روایت و قرائت صحیح ، مردمی و صادقانه و مبتنی بر آموزه های اسلامی از مقوله حقوق شهروندی ضروری است و کمی پرده ها و نقاب ها را باید کنار زد. 
در این باره چند نکته قابل اعتناست:  
1. امروز مهم ترین و دقیق ترین مفهوم حقوق شهروندی، یعنی نگذاریم فساد در دستگاهی ایجاد شود، جلوی فسادها را بگیریم، امنیت اقتصادی برای عموم مردم ایجاد نماییم. با مفسدین و یقه سفیدها قاطعانه و بدون تبعیض برخورد کنیم. بستر و ریشه های فساد را ازبین ببریم. هر چقدر در مبارزه با فساد محکم تر و قاطعانه تر و هوشمندانه تر عمل نماییم؛ بهتر و بهنگام تر و اساسی تر از حقوق شهروندی صیانت کرده ایم.
2. هر چقدر فساد کمتر شود، معیشت مردم بهتر خواهد شد. حقوق شهروندی یعنی آن  جوان جویای کار از رنج بیکاری خلاص شود، آن سرپرست خانواده استرس از دست دادن کار خودش را نداشته باشد،  آن کار گر زحمتکش چشم به انتظار دریافت دستمزد حداقلی اش برای ماه های طولانی نماند، آن مصرف کننده بتواند حقوقش را از فلان خودروساز  بگیرد و ... حقوق شهروندی یعنی  شنیدن  صدای محرومان، حاشیه نشینان، ساکنین مناطق دور از مرکز ، مظلومین و کسانیکه نه خود بلندگویی دارند و نه سیاست پیشه گان به انعکاس آلام آنها می پردازند و ... 
حقوق شهروندی یعنی صیانت از فرصت بروز استعدادهای  همه جوانان میهن اسلامی و پیشگیری از مصادره این فرصت ها توسط برخی از ما بهتران!
3. برخی در موضوع مبارزه با فساد و صیانت از حقوق شهروندی، آدرس های غلط می دهند و مسایلی را مطرح می کنند که بیرون از حقوق مردم و معیشت آنها است. حواشی بی حاصل ولو اینکه به مذاق جماعتی خوش بیاید، حقوق شهروندی نیست.
برخی یقه سفیدهای سیاسی، حقوق شهروندی را صرفا حمایت از هتاکان به ارزشهای  دینی و انقلابی و فرهنگ اسلامی و مقدسات دین و مردم تعریف کرده و از این عبارت، تعریفی انحصاری در حمایت از ولنگاری و بی حجابی و عربده کشی های سیاسیِ مخالف مصالح کشور ارایه داده اند. 
در پشت بسیاری از آواز ه گری های مدعیان تقلبی حقوق شهروندی، یقه سفیدان و کاسبکاران سیاسی قابل ردیابی هستند که منافع خود و زندگی های لاکچری شان را دنبال می کنند  و نسبتی باحقوق واقعی شهروندان ندارند .
و بالاخره باید گفت ؛ مردم از مبارزه با فساد بسیار خوشحالند، هرچند صداهایی بلند شود و جماعتی جیغ بنفش بکشند ولی  باید مبارزه با فساد و صیانت از حقوق شهروندی واقعی را تا انتها طی کرد.

منبع: حمایت


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: حمایت
چاپ شده در تاریخ دوشنبه 25 آذر 1398 - 08:05:45 از آدرس: