تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
الفت: گزارش تخلفات انتخاباتی توسط دیده بانان پیشگیری به دستگاه نظارتی ارسال می شود
سه شنبه 12 آذر 1398 - 19:11:52 |  قوه قضائیه

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و دبیر ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی، گفت: گزارش های دقیق و درست دیده بانان مبنی بر تخلفات انتخاباتی به دستگاه های نظارتی ارسال می شود.
الفت: گزارش تخلفات انتخاباتی توسط دیده بانان پیشگیری به دستگاه نظارتی ارسال می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از روابط عمومی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، نخستین کارگاه ملی تربیت مدرس استانی معاونت اجتماعی قوه قضاییه به منظور آموزش و بکارگیری دیده بانان پیشگیری ویژه تخلفات انتخاباتی با حضور معاون اجتماعی قوه قضاییه، نمایندگانی از ستاد انتخابات وزارت کشور و ستاد بررسی صلاحیتهای شورای نگهبان برگزار شد.

محمد باقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و دبیر ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی هدف از برپایی این همایش را حفظ سلامت انتخابات دانست و با اشاره به نمایندگان استانی بیان کرد: شما باید از دستاورد انقلاب اسلامی که انتخابات است، در استانهای خود حمایت و صیانت کنید .

وی با تاکید بر اینکه بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی برای ملت ایران دخالت دادن ملت در سرنوشت سیاسی و اقتصادی شان است، اظهارکرد: همانطور که در قانون اساسی هم به این موضوع اشاره شده است، یک فرد می تواند سرنوشت خود را از طریق انتخابات و رفراندوم  تعیین کند .

دبیر ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی قوه قضاییه با اشاره به اینکه در زمان قبل از مشروطه فردی جرات نمی کرد به انتخاب شدن، انتخاب کردن و حق رای فکر کند یادآورشد : آرزوی تمام مبارزین قبل از مشروطه این بود که نهاد ها و دستگاه های حکومتی بر اساس رای مردم فعالیت کنند.

معاون اجتماعی قوه قضاییه با ذکر این نکته که بعد از دوران مشروطه در اثر الزامات جهانی، که حکومت سیاسی ایران هم مجبور شد نظام انتخاباتی را رسمیت دهدخاطر نشان کرد: اما باز انتخابات ابزاری شد برای آدمهای غربزده، بی هویت، دیکتاتور مسلک و خودخواه تا بتوانند افرادی را که مد نظر داشتند به مجلس بفرستند و از این طریق مجلس قانونگذاری را بر اساس نظرات خود راه اندازی کنند.

وی گفت: : اگر امروز به لطف خدا از شاهزاده ها، دیکتاتورها و سلطنت طلبان خبری نمی بینیند به واسطه آن است که این امکان برای مردم شهر و روستا فراهم شده است تا خودشان حکام مورد نظر خود را انتخاب کنند.

الفت تصریح کرد: در گذشته اگر مردم می خواستند نقشی در حاکمیت داشته باشند این نقش همیشه مورد تعرض سلاطین و پادشاهان قرار می گرفت.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اذعان کرد: در شهرستانهای کوچک عوام فریبان هنوز تلاش می کنند تحت هر شرایطی، با هر پولی فردی را به مجلس بفرستند ولی به این نکته توجه نمی کنند که آیا این فرد صلاحیت و شایستگی آنرا دارد که به عنوان نماینده ملت وارد مجلس شود.

دبیر ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی بیان کرد: افرادی که حاضرند به هر طریق و با هر ابزاری چون ضرب و شتم، قتل و غارت، تیراندازی، تبلیغات غیر قانونی، هزینه کردن پولهای نامشروع، خریدن رای، تحریک و تطمیع و ... رای جامعه را به نفع خود اخذکنند و به مجلس قانونگذاری راه یابند، در نهایت وجود مجلسی را رقم خواهند زد که در طراز انقلاب اسلامی نیست.

الفت ادامه داد: مجلس باید به گونه ای عمل کند که مسیر حرکت قوای دیگر را تعیین کند، متناسب با توقعات و انتظارات جامعه انقلابی و در حال توسعه عمل کند، مطابق منویات مقام معظم رهبری باشد، قانون را به گونه ای به تصویب رساند که به درد حل مسائل امروز کشور بخورد.

معاون رییس قوه قضاییه در ادامه گفت: افرادی باید در مجلس حاضر باشند که چشم دیدن توطئه های ناپیدای داخل و خارج را داشته باشند، از نظر هوش، ذکاوت و توانایی تحلیل مسائل اقتصادی و سیاسی ازبقیه آحاد ملت حتی از فرهیختگان هم بالاتر باشند.

وی تاکید کرد: تلاش ما این است که انتخابات در قسمت ثبت نام، رعایت مواعد قانونی، تبلیغات، هزینه کردها، شمارش آراء، تعیین صلاحیتها و اعلام نتایج در تمام این موارد در کمال صحت و سلامت برگزار شود و ضرورت ورود دیده بانان پیشگیری در حوزه انتخابات بر مبنای همین هدف است .

دبیر ستاد پیشگیری جرائم انتخاباتی با اشاره به اصل هشتم قانون اساسی گفت: مبنا و ابزارکار ما امر به معروف و نهی از منکر است، ما با استفاده از سامانه مردمی سجام این ابزار عالی ( امر به معروف و نهی از منکر) که در نظام اعتقادی ما وجود دارد را با فن آوری پیوند زدیم.

الفت خطاب به دیده بانان گفت: وقتی شما با صحنه ای مواجه می شوید که استمرار آن در آینده منتهی به جرم می شود، می توانید در کمترین زمان وضعیت و مشاهداتتان را به دست عوامل صاحب اقتدار در نظام جمهوری اسلامی برسانید، نیروی انتظامی، شهرداری، محیط بان، بازرس اداره کار و یا هر مسئولی که به آن حادثه مربوط می شود را فورا درصحنه حاضر کنید که با این کارهم تکلیف خود ( امر به معروف و نهی از منکر) را با اقتدار نظام انجام داده اید و هم تنشی ایجاد نکرده اید.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با تشریح روند گزارش دهی برای دیده بانان استانی بیان کرد: وضعیت صحنه را در یک گزارش آماده و مستند می کنید، بعد از رویت و تایید مدیر هسته،گزارش از طریق سامانه سجام (sajam.scpd.ir) به معاونت اجتماعی قوه قضاییه ارسال می شود و سپس از طریق این معاونت به مسئول سازمانی مرتبط با حوزه گزارش شما ارجاع داده می شود.

دبیر ستاد پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی ادامه داد: انتخابات، دخالت دهها میلیون نفر در یک امر اجتماعی است و برای اینکه انتخابات سالم و به دور از تخلف را برگزار کنیم نیازمند حضور دیده بانان مردمی هستیم تا هرجا تخلفی را دیدند با اطلاعات، گزارش دقیق و درست خود مراجع ذیصلاح چون شورای نگهبان، وزارت کشور، معاونت اجتماعی و پیشگیری، دادستانی کل و کسانی که در برگزاری صحیح انتخابات نقش دارند را آگاه کنند.

وی افزود: این کار بزرگ یعنی برگزاری انتخابات، یک نظارت گسترده را می طلبد. اگر می خواهیم از بروز هر گونه جرم و تخلفی جلوگیری کنیم باید یک جمعیت مردمی بزرگ را سازماندهی کنیم که این جمعیت فقط از دل جامعه بیرون می آید.

معاون اجتماعی قوه قضاییه با اشاره به اینکه ستادی به نام ستاد پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی وجود دارد خاطر نشان کرد: در یکی از برنامه های این ستاد، برنامه سجام و دیده بانان مطرح شد و به تصویب رسید که دیده بانان در زمان لازم قبل از برگزاری و بعد از برگزاری انتخابات حضور داشته باشند و بتوانند کار درون سازمانی انجام دهند.

الفت تشریح کرد : در این ستاد وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، سازمان بازرسی کل کشور، وزارت کشور، شورای نگهبان، سازمان قضایی، نیروهای مسلح سازمان اطلاعات سپاه انقلاب اسلامی شرکت دارند و اعضای ستاد در جریان فعالیت برنامه سجام و دیده بانان هستند.

دبیر ستاد پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی با بیان این مطلب که شما دیده بانان می توانید با اطلاعات و گزارش دهی دقیق و صحیح خود یاریگر شورای نگهبان شوید گفت: شما با این کار به شورای نگهبان و سایر دستگاهها خواهید گفت که برای اظهار نظر دقیق تر اطلاعات خوبی را در اختیار شما قرار می دهیم و بازوی شما در امر نظارت خواهیم بود.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ شنبه 18 مرداد 1399 - 01:33:00 از آدرس: