تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
فرصتی برای کارآفرینی و رونق اقتصادی با تشکیل تعاونی های جوانان
دوشنبه 30 دی 1398 - 11:59:47 |  حقوق شهروندی

در شرایطی که استخدام‌های دولتی به دلیل چابک‌سازی و کوچک‌سازی بدنه دولت محدود شده ، تعداد زیادی از جوانان نخبه فارغ‌التحصیل از رشته‌های مورد نیاز برای توسعه اقتصادی دارای ایده هستند و باید فضایی ایجاد شود تا آنها را خارج از تصدی‌گری دولتی به سمت کارآفرینی سوق داد که فلسفه تشکیل تعاونی‌ها این امر را محقق کرده و فضایی را برای شکوفایی ایده‌های جوانان تحصیلکرده فراهم کرده است.
فرصتی برای کارآفرینی و رونق اقتصادی با تشکیل تعاونی های جوانان


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، کارآفرینی ابزاری است که تأثیرات مهم و مثبتی در حوزه های اقتصادی و اجتماعی دارد و می تواند محرک قدرتمندی برای مبارزه با انحصارطلبی اجتماعی باشد و روند یکپارچگی جوامع و اجتماعات را تسهیل می کند. از اینرو به کارآفرینی به عنوان نتیجه پویایی اقتصادی یا به عنوان یک پدیده اجتماعی اشاره می شود. حال اینکه این پویایی ها تا چه اندازه با موفقیت همراه شود به راهبردهای قانونی و اقدامات و حمایت دولتمردان برمی‌گردد.

یکی از موضوعاتی که در سال های اخیر در کشورمان به آن توجه شده موضوع کارآفرینی است و از اقشار مشتاق به این امر جوانان هستند که در این عرصه دنبال فعالیت ها و کارهای نو هستند .

رئیس کمیته جوانان، زنان و خانواده کمیسیون اجتماعی مجلس روز گذشته در این خصوص گفت: اتفاق خوبی که در کشورمان افتاده این است که جوانان مشتاقند با تشکیل تعاونی‌ها در حوزه کارآفرینی فعالیت کنند و تحقق این مهم نیز در گروی تسهیل‌گری این روند در قالب تشکیل تعاونی‌هایی است که امکاناتی داشته باشند، ضمن اینکه باید از این جوانان کارآفرین در آینده حمایت شود.

وی همچنین تأکید کرد: بخشی از این حمایت‌ها به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برمی‌گردد و وزارت ورزش و جوانان نیز تکالیفی را در این زمینه برعهده دارد که با ایجاد این تفاهم نامه به نتایج مطلوبی منتهی خواهد شد. در شرایطی که استخدام‌های دولتی به دلیل چابک‌سازی و کوچک‌سازی بدنه دولت محدود شده ، تعداد زیادی از جوانان نخبه فارغ‌التحصیل از رشته‌های مورد نیاز برای توسعه اقتصادی دارای ایده هستند و باید فضایی ایجاد شود تا بتوانیم آنها را خارج از تصدی‌گری دولتی به سمت کارآفرینی سوق دهیم که فلسفه تشکیل تعاونی‌ها این امر را محقق کرده و فضایی را برای شکوفایی ایده‌های جوانان تحصیلکرده فراهم خواهد کرد.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ پنجشنبه 21 فروردین 1399 - 13:50:52 از آدرس: